TCP Dimmable 15W Omni-Directional A19 L15A19D2550K 5000K Case/12
- Buy 4 for $68.95 each and save 7%
- Premier# ES-LA1950K15W-T - 100W Equivalent LED
- TCP Dimmable 15W Omni-Directional A19 L15A19D2550K 5000K
TCP Dimmable 15W Omni-Directional A19 L15A19D2550K 5000K
High efficiency LED A-lamps that are up to 85% more efficient than incandescent alternatives. Light output in all directions to suit many applications. Smooth, uniform dimming. Fits any installation where a standard A19 is used. Rated for totally enclosed fixtures. Shatter resistant. Energy Star Rated and supported by many utility rebates.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1675 |
| Lumens Per Watt | 111.7 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.6 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L15A19D2550K |
| Manufacturer Order # | L15A19D2550K |
| Premier Part # | ES-LA1950K15W-T |
Write your content here...