TCP L100BR30N25UNV30K 13W LED BR30 3000K E26 120-277V 100W Equivalent
- Buy 12 for $9.21 each and save 7%
- Buy 48 for $8.79 each and save 12%
- Premier# LR3030K13W277V-T
- TCP L100BR30N25UNV30K 120V-277V LED BR30 3000K - Replace 100W Incandescent
TCP L100BR30N25UNV30K 13W LED BR30 3000K E26 120-277V 100W Equivalent
TCP has a huge line of 120-277V universal voltage LED lamps at the ready! This includes not only standard 277V lamps like PARs and A-lamps but also a 65W and 100W equivalent BR30 reflector! 110 degree beam spread. Commercial-grade quality with a rated life of 25,000 hours and a 5 year warranty. Energy-star rated. Available in 2700K, 3000K, 4000K or 5000K color temps. E26 standard base.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1400 |
| Lumens Per Watt | 108 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR30 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.3 |
| Diameter (Inches) | 3.6 |
| Beam Angle | 110° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L100BR30N25UNV30K |
| Manufacturer Order # | L100BR30N25UNV30K |
| Premier Part # | LR3030K13W277V-T |
Write your content here...