TCP HBRHZDA440K Gen 2 Round LED Highbay 200W 4000K 200-480V 0-10V
- Buy 10 for $313.23 each and save 14%
- TCP HBRHZDA440K Gen 2 Round LED Highbay 200W 4000K 200-480V 0-10V
TCP HBRHZDA440K Gen 2 Round LED Highbay 200W 4000K 200-480V 0-10V
TCP's Gen 2 Round LED Highbay is out with more features and higher efficacy than it's predecessor. It maintains the same sleek, robust design along with various optional reflectors to suit any application. Tremendous efficacy at upwards of 150 lumens per watt, allowing you to combine energy savings with superior light levels. Smooth, uniform 0-10V dimming and IP65 wet rated for the toughest environments. Available in 100W (15,000 lumens), 150W (22,500 lumens), 200W (30,000 lumens) and 240W (36,000 lumens). All wattages available in 4000K Cool White or 5000K Daylight. 120 Degree Beam Angle with suggested mounting height of 40'-60'.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 200-480V |
| HID Equivalent | 400W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 200W |
| Lumens | 30,000 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | 120° |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.7 |
| Height (Inches) | N/A |
| Width (Inches) | 11.8 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 122ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | HBRHZDA440K |
| Premier Part # | HBRHZDA440K |
Write your content here...