TCP HB15000250 HB LED Linear Highbay 150W 5000K 347-480V
- Buy 10 for $179.99 each and save 19%
- TCP HB15000250 HB LED Linear Highbay 150W 5000K 347-480V
TCP HB15000250 HB LED Linear Highbay 150W 5000K 347-480V
The TCP HB Series LED Highbay is a versatile linear highbay that can be used in countless applications. Sturdy all metal frame and comes with mounting hardware for a quick install. Available in 105W (13,500 lumens), 150W (18,500 lumens) and 210W (27,500 lumens), allowing this fixture to replace anywhere from 250W HID fixtures up to 400W+ highbays. Frosted lens for glare control and smooth even lighting with no shadows. Damp location rated and comes with 0-10V smooth no flicker dimming capability. Wide beam spread due to angled LED design for a clean cut-off. Includes 2 Tong Hangers, 5' Jack Chains, Hub Mount Kit for 3/4" Conduit/Stem Mount and 6-Foot Pre-wired Cord. Optional Factory Installed Motion Sensor, wire guard and emergency battery backup.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 347-480V |
| HID Equivalent | 320W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 150W |
| Lumens | 18,500 |
| Lumens Per Watt | 123 |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Wide |
| Length (M.O.L.) Inches | 23.8 |
| Height (Inches) | 3.8 |
| Width (Inches) | 12.6 |
| Wet/Damp Rated | Damp rated |
| Maximum Temp | 122ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | HB15000250 |
| Premier Part # | HB15000250 |