TCP FT1005D4018EC Dimmable LED T10 5W Clear Antique E26 Tube 1800K Case/12
- Buy 2 for $134.95 each and save 4%
- Buy 4 for $129.95 each and save 7%
- Premier# LT1018K5W/C-T - 40W Equivalent LED
- TCP FT1005D4018EC Dimmable LED T10 5W Clear Filament Tube E26 1800K
TCP FST19D4018EC Dimmable LED ST19 5W Clear Filament E26 1800K Case/12
TCP Antique LED Filament lights are beautiful lamps with an ode to the past! These lamps come in a clear lens to show off the filament. Two filament styles, standard and spiral, are available. These lamps all emit a cozy 1800K color temperature to go along with crisp 5-100% dimming! This version is a 5W 315 lumen LED T10 tubular lamp, 40W equivalent. Other shapes are available including standard A-shape, globes, candelabra and ST19 shaped lamps. Sold by the case of 12.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 315 |
| Lumens Per Watt | 63 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 1800K |
| Kelvin | 1800K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | T10 |
| Lamp Type | T10 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.4 |
| Diameter (Inches) | 1.2 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FT1005D4018EC |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LT1018K5W/C-T |
Write your content here...