TCP FT09D2518VC Dimmable LED T9 Tube 5W Clear Antique Spiral Filament E26 1800K
- Buy 24 for $7.13 each and save 13%
- Premier# LT918K5W/CSP-T - 25W Equivalent LED
- TCP FT09D2518VC Dimmable LED T9 Tube 5W Clear Spiral Filament E26 1800K
TCP FT09D2518VC Dimmable LED T9 Tube Clear Spiral Filament 5W E26 1800K
TCP Antique LED Filament lights are beautiful lamps with an ode to the past! These lamps come in a clear lens to show off the filament. Two filament styles, standard and spiral, are available. These lamps all emit a cozy 1800K color temperature to go along with crisp 5-100% dimming! This version is a 5W 240 lumen LED T9 Tubular filament lamp, 25W equivalent, with an E26 standard base. Other shapes are available including a-shape lamps, globes, candelabra and ST19 shaped lamps.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 25W |
| Lumens | 240 |
| Lumens Per Watt | 48 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 1800K |
| Kelvin | 1800K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | T9 |
| Lamp Type | Tubular |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.2 |
| Diameter (Inches) | 1.1 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FT09D2518VC |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LT918K5W/CSP-T |
Write your content here...