TCP FST19D4027E26SCL95 Dimmable LED ST19 5W Clear 95 CRI E26 Bulb 2700K
- Buy 24 for $4.41 each and save 10%
- Premier# LST1927K5W/C-T - 40W Equivalent LED
- TCP FST19D4027E26SCL95 Dimmable LED ST19 5W Clear Filament E26 2700K
TCP FST19D4027E26SCL95 Dimmable LED ST19 5W Clear Filament E26 2700K
TCP's 95 CRI LED Filament light bulbs deliver the exquisite color rendering that is highly sought after in decorative applications. These bulbs are available in all the options you would need. This includes standard A-shape lamps as well as decorative ST19 lamps like these ones! This version has a clear lens (frosted lens also available) with an E26 base and 2700K warm white color temp. 40W equivalent at 5W 450 lumens.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 90 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | ST19 |
| Lamp Type | ST19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.4 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FST19D4027E26SCL95 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LST1927K5W/C-T |
Write your content here...