TCP FST19D4024E26SFR92 Dimmable LED ST19 5W Frosted 95 CRI E26 Bulb 2400K
- Buy 24 for $4.41 each and save 10%
- Premier# LST1924K5W/F-T - 40W Equivalent LED
- TCP FST19D4024E26SFR92 Dimmable LED ST19 5W Frosted Filament E26 2400K
TCP FST19D4024E26SFR92 Dimmable LED ST19 5W Frosted Filament E26 2400K
TCP's 95 CRI LED Filament light bulbs deliver the exquisite color rendering that is highly sought after in decorative applications. These bulbs are available in all the options you would need. This includes standard A-shape lamps as well as decorative ST19 lamps like these ones! This version has a frosted lens (clear lens also available) with an E26 base and 2400K amberglow color temp. 40W equivalent at 5W 450 lumens.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 90 |
| Volts | 120V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2400K |
| Kelvin | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | ST19 |
| Lamp Type | ST19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.4 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FST19D4024E26SFR92 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LST1924K5W/F-T |
Write your content here...