TCP FST19D4018EC Dimmable LED ST19 5W Clear Antique E26 Bulb 1800K
- Buy 24 for $4.41 each and save 10%
- Premier# LST1918K5W/C-T - 40W Equivalent LED
- TCP FST19D4018EC Dimmable LED ST19 5W Clear Filament E26 1800K
TCP FST19D4018EC Dimmable LED ST19 5W Clear Filament E26 1800K
TCP Antique LED Filament lights are beautiful lamps with an ode to the past! These lamps come in a clear lens to show off the filament. Two filament styles, standard and spiral, are available. These lamps all emit a cozy 1800K color temperature to go along with crisp 5-100% dimming! This version a 5W 325 lumen LED ST19 lamp, 40W equivalent. Other shapes are available including standard A-shape, globes, candelabra lamps and miniature tubes as well!
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 325 |
| Lumens Per Watt | 65 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 1800K |
| Kelvin | 1800K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | ST19 |
| Lamp Type | ST19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.4 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FST19D4018EC |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LST1918K5W/C-T |
Write your content here...