TCP FSG40HOMEBD LED G40 Globe Home Shape Base-Down Yellow E26 120V
- Buy 12 for $24.02 each and save 8%
- Buy 62 for $21.77 each and save 17%
- Premier# LG40YLW1W/HOME-T
- TCP FSG40HOMEBD LED G40 Globe Home Shape Base-Down Yellow E26 120V
TCP FSG40HOMEBD LED G40 Globe Home Shape Base-Down Yellow E26 120V 1/Each
The craziest people in lighting are back at it. TCP has developed various styles of filament shape lights, inspired by the old Edison style bulbs and neon signs of the 1950's. With 20+ different shape designs, any home or office can be enhanced with one of the many design options. Decorative filament look with E26 standard base. Available in G40 globe or A19 shape. Utilizes 1W or less. The color that these lights emit can be yellow, green, white, blue, or red. Rated for 15,000 hours with a 3-year manufacturer warranty. All-glass construction and rated for damp locations.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 1W |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | Yellow |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G40 |
| Lamp Type | G40 |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 96 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FSG40HOMEBD |
| Manufacturer Order # | FSG40HOMEBD |
| Premier Part # | LG40YLW1W/HOME-T |
Write your content here...