TCP FRK4UZDSW35CCT12V 2X4 Flat Panel Retrofit Kit 18W/22W/26W/36W 3000K-6500K 2-Pack
- Buy 6 for $199.95 each and save 4%
- Premier# LRP2X45CCTPS38W-T
TCP FRK4UZDSW35CCT12V 2X4 Flat Panel Retrofit Kit 18W/22W/26W/36W 3000K-6500K 2-Pack
TCP's Selectable Series is now available in their retrofit kits. This includes their retrofit panel series that comes in 1x4, 2x2 and 2x4 sizes. These provide the same, sleek look of an LED flat panel fixture but installs must easier than a new fixture. All you need to know is the size, because this 2x4 LED panel retro kit comes in 5 color temps and 4 power levels. Flip the switch on the kit to change between 3000K, 3500K, 4000K, 5000K or 6500K color temps. Another switch allows for changing between 18W, 22W, 26W or 36W wattages. This makes it easy to cater to your particular environment to meet the desired light levels. Operates on 120-277V. 0-10V dimmable.
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 18W/22W/26W/36W |
| Fluorescent Equivalent | 4xF32T8 |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3000K-6500K |
| CRI | 80 |
| Beam Angle | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | N/A |
| Lens Type | N/A |
| Nominal Size | 2x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | 22.3 |
| Height (Inches) | 1.5 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Version | DLC Standard |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | FRK4UZDSW35CCT12V |
| Premier Part # | LRP2X45CCTPS38W-T |
Write your content here...