TCP FRK2UZDSW25CCT12V 1X4 Flat Panel Retrofit Kit 15W/18W/26W/32W 3000K-6500K 2-Pack
- Buy 6 for $167.90 each and save 5%
- Premier# LRP2X25CCTPS32W-T
TCP FRK2UZDSW25CCT12V 2X2 Flat Panel Retrofit Kit 15W/18W/26W/32W 3000K-6500K 2-Pack
TCP's Selectable Series is now available in their retrofit kits. This includes their retrofit panel series that comes in 1x4, 2x2 and 2x4 sizes. These provide the same, sleek look of an LED flat panel fixture but installs must easier than a new fixture. All you need to know is the size, because this 2x2 LED panel retro kit comes in 5 color temps and 4 power levels. Flip the switch on the kit to change between 3000K, 3500K, 4000K, 5000K or 6500K color temps. Another switch allows for changing between 15W, 18W, 26W or 32W wattages. This makes it easy to cater to your particular environment to meet the desired light levels. Operates on 120-277V. 0-10V dimmable. Sold by the 2-pack for shipping purposes.
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 15W/18W/26W/32W |
| Fluorescent Equivalent | 3xF32T8 |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3000K-6500K |
| CRI | 80 |
| Beam Angle | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | N/A |
| Lens Type | N/A |
| Nominal Size | 1x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 24 |
| Width (Inches) | 24 |
| Height (Inches) | 1.8 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Version | DLC Standard |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | FRK2UZDSW25CCT12V |
| Premier Part # | LRP2X25CCTPS32W-T |
Write your content here...