TCP FP2UZD3835K 2x2 EdgeLit LED Flat Panel Luminaire 3500K 38W 0-10V
- Buy 10 for $57.13 each and save 7%
- Buy 40 for $49.99 each and save 19%
- Premier# NLED0968 - FP2UZD3835K - 2x2 3500K 38W 0-10V Dimming
TCP FP2UZD3835K 2x2 LED Flat Panel Luminaire 3500K 38W 0-10V
TCP's EdgeLit LED Flat Panel Luminaires are slim, low-profile designed fixtures with full panel diffusion for superior uniformity. IC-rated for direct contact with insulation. Designed for easy drop install into T-bar grid ceilings. 0-10V dimming comes standard; 0-10V dimmer not included. 120 Degree beam spread. Available in 2x2, 2x4, and 1x4 with each size having multiple wattage options. 2x2 comes in 23W 2700 lumens, 29W 3200 lumens or 38W 4100 lumens. Surface mount and emergency backup are available add-on options.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 38W |
| Lumens | 4100 |
| Lumens Per Watt | 108 |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3500K |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 120° |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 23.74" |
| Width (Inches) | 23.74" |
| Height (Inches) | 0.39" |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | FP2UZD3835K |
| Premier Part # | NLED0968 |
Write your content here...