TCP FG40D60GL1 Good Life Filament LED G40 Globe 8W Warm Dim 3200K-1800K Case/12
- Buy 4 for $131.95 each and save 9%
- Premier# LG4032K18K8W/F-T - 60W Equivalent LED Globe
- TCP FG40D60GL1 Spiral Filament Clear LED G40 8W 1800K
TCP FG40D60GL1 Clear Spiral Filament LED G40 8W E26 1800K Case/12
TCP's Good Life series of LED lamps harken back to the old days of incandescent dimming, where when you dim the lamps they get warmer in color! Their standard color for example starts off at 3200K or 2700K, and when you dim the lamp it goes down to 1800K like an incandescent would when dimming. TCP's Good Life lamps come in all kinds of bulb types, from G25 and G40 globes to A-lamps, PAR's and MR lamps. This particular version is an 8W 800 lumen LED G40 globe that is a 60W equivalent bulb which starts off at 3200K color and dims down to 1800K. Standard E26 base and operates off 120V line voltage.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 800 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3200K-1800K |
| Kelvin | 3200K-1800K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G40 |
| Lamp Type | Globe |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.0 |
| Diameter (Inches) | 4.9 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FG40D60GL1 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LG4032K18K8W/F-T |
Write your content here...