TCP FG25D60GL27C Good Life Clear LED Filament G25 Globe 5W Warm Dim 2700K-1800K Case/12
- Buy 4 for $77.50 each and save 9%
- Premier# LG2527K18K5W/C-T - 60W Equivalent LED Globe
- TCP FG25D60GL27C Goodlife Clear Filament LED G25 5W 2700K-1800K
TCP FG25D60GL27C Good Life Clear Filament LED G25 5W E26 2700K-1800K Case/12
TCP's Good Life series of LED lamps harken back to the old days of incandescent dimming, where when you dim the lamps they get warmer in color! Their standard color for example starts off at 2700K and when you dim the lamp it goes down to 1800K like an incandescent would when dimming. TCP's Good Life lamps come in all kinds of bulb types, from G25 and G40 globes to A-lamps, PAR's and MR lamps. This particular version is an 5W 500 lumen clear lens LED G25 globe that starts off at 2700K color and dims down to 1800K. Standard E26 base and operates off 120V line voltage.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K-1800K |
| Kelvin | 2700K-1800K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G25 |
| Lamp Type | Globe |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.7 |
| Diameter (Inches) | 3.2 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FG25D60GL27C |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LG2527K18K5W/C-T |
Write your content here...