TCP FG25D6050EW Dimmable LED G25 5W Frosted Filament E26 Bulb 5000K
- Buy 25 for $6.42 each and save 14%
- Premier# LG2550K5W/F-T - 60W Equivalent LED
- TCP FG25D6050EW Dimmable LED G25 5W Frosted Filament E26 5000K
TCP FG25D6050EW Dimmable LED G25 5W Frosted Filament E26 Bulb 5000K
Classic LED Filament-style lamps from TCP. Available in E12 candelabra base or E26 medium base. Omni-directional light output with decorative look. Available in 2200K, 2700K and 5000K. Frosted or clear. UL approved for damp applications or enclosed fixtures. Smooth, uniform dimming from 5% to 100%.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | G25 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.5 |
| Diameter (Inches) | 3.2 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FG25D6050EW |
| Premier Part # | LG2550K5W/F-T |
Write your content here...