TCP FG25D6027E26SFR95 Dimmable LED G25 5W Frosted Replaces 60W 2700K Case/12
- Buy 4 for $53.50 each and save 11%
- Premier# LG2527K5W/CRI-T - TCP FG25D6027E26SFR95
- 60W Incandescent Equivalent LED G25 5W 2700K Frosted
TCP Dimmable LED G25 lamps 5W Frosted - Replaces 60W Incandescent Case/12
Enjoy the look of the classic incandescent decorative globe lamp with energy-saving, long-lasting dimmable LED! TCP latest high efficiency LED G25 Globe Lamps are available in 3W (40W incandescent replacement) and 5W (60W replacement). Frosted lamp design. 95+ CRI.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G25 |
| Lamp Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.5 |
| Diameter (Inches) | 3.2 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FG25D6027E26SFR95 |
| Manufacturer Order # | FG25D6027E26SFR95 |
| Premier Part # | LG2527K5W/CRI-T |
Write your content here...