TCP FG25D4030E26SCL95 Dimmable LED G25 4W Clear Filament E26 Bulb 3000K 95 CRI
- Buy 48 for $3.99 each and save 16%
- Buy 500 for $3.75 each and save 21%
- Premier# LG2530K4W95CRI/C-T - 40W Equivalent LED
- TCP FG25D4030E26SCL95 Dimmable LED G25 4W Clear Filament E26 3000K 95CRI
TCP FG25D4030E26SCL95 Dimmable LED G25 4W Clear Filament E26 Bulb 3000K 95 CRI
Classic LED Filament-style lamps from TCP are now all 95 CRI for more accurate color rendering! Available in E12 candelabra base or E26 medium base. Omni-directional light output with decorative look. Available in 2700K, 3000K, 4000K and 5000K. Frosted or clear. UL approved for damp applications or enclosed fixtures. Smooth, uniform dimming from 5% to 100%.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 350 |
| Lumens Per Watt | 88 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G25 |
| Lamp Type | G25 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.5 |
| Diameter (Inches) | 3.2 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 48 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FG25D4030E26SCL95 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LG2530K4W95CRI/C-T |
Write your content here...