TCP FG25D4027SB Dimmable LED G25 4W Silver Bowl Filament E26 Bulb 2700K
- Buy 25 for $5.15 each and save 14%
- Premier# LG2527K4W/SB-T - 40W Equivalent LED
- TCP FG25D4027SB Dimmable LED G25 4W Silver Bowl Filament E26 2700K
TCP FG25D4027SB Dimmable LED G25 4W Silver Bowl Filament E26 Bulb 2700K
Classic LED Filament-style lamps from TCP. Available in E12 candelabra base or E26 medium base. Omni-directional light output with decorative look. Available in 2200K, 2700K and 5000K. Frosted or clear. UL approved for damp applications or enclosed fixtures. Smooth, uniform dimming from 5% to 100%.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 300 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | G25 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.5 |
| Diameter (Inches) | 3.2 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FG25D4027SB |
| Premier Part # | LG2527K4W/SB-T |
Write your content here...