TCP FG25D4018EC Dimmable LED G25 5W Clear Antique Filament E26 1800K
- Buy 24 for $5.33 each and save 10%
- Premier# LG2518K4W/C-T - 40W Equivalent LED
- TCP FG25D4018EC Dimmable LED G25 4W Clear Filament E26 1800K
TCP FG25D4018EC Dimmable LED G25 5W Clear Filament E26 1800K
TCP Antique LED Filament lights are beautiful lamps with an ode to the past! These lamps come in a clear lens to show off the filament. Two filament styles, standard and spiral, are available. These lamps all emit a cozy 1800K color temperature to go along with crisp 5-100% dimming! This version is a 4W 210 lumen LED G25 globe lamp, 40W equivalent. Other shapes are available including standard A-shape, globes, candelabra and ST19 shaped lamps.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 210 |
| Lumens Per Watt | 53 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 1800K |
| Kelvin | 1800K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G25 |
| Lamp Type | G25 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.5 |
| Diameter (Inches) | 3.2 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FG25D4018EC |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LG2518K4W/C-T |
Write your content here...