TCP FG16D40GL1 Good Life Filament LED G16 E12 4W Warm Dim 3200K-1800K Case/12
- Buy 4 for $76.90 each and save 8%
- Premier# LG1632K18K4WE12-T - 40W Equivalent
- TCP FG16D40GL1 Goodlife Filament LED G16 4W 3200K-1800K 40W Equivalent
TCP FG16D40GL1 Good Life Filament LED G16 Deco 4W E12 3200K-1800K Case/12
TCP's Good Life series of LED lamps harken back to the old days of incandescent dimming, where when you dim the lamps they get warmer in color! Their standard color for example starts off at 3200K and when you dim the lamp it goes down to 1800K like an incandescent would when dimming. TCP's Good Life lamps come in all kinds of bulb types, from G25 and G40 globes to A-lamps, PAR's and MR lamps. This particular version is a 4W 300 lumen LED G16 lamp that starts off at 3200K color and dims down to 1800K. E12 candelabra base and operates off 120V line voltage.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 300 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3200K-1800K |
| Kelvin | 3200K-1800K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E12 |
| Bulb Shape | G16 |
| Lamp Type | Decorative |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FG16D40GL1 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LG1632K18K4WE12-T |
Write your content here...