TCP FG16D4027EFCQ Dimmable 4.5W LED G16 Frosted Globe E12 2700K 40W Equiv California Quality Case/12
- Buy 4 for $74.50 each and save 10%
- Premier# LG1627K4WFILE12CQ-T
- TCP FG16D4027EFCQ - Dimmable LED Frosted Filament G16 4.5W 2700K California Quality
TCP FG16D4027EFCQ Dimmable 4.5W LED G16 Filament Globe E12 2700K 40W Equiv California Quality Case/12
When it comes to California Quality LED lamps, TCP has a wide array of lamps to meet your needs and all are Title 20 and Title 24/JA8 compliant. Their CQ compliant LED Filament lamps come in various styles including frosted filament A19, filament E12 lamps and filament globes in both 2700K or 3000K color temps. Rated for 15,000 hours with a 3 year warranty.
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 360 |
| Lumens Per Watt | 80 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E12 |
| Bulb Shape | G16 |
| Lamp Type | Globe |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.4 |
| Diameter (Inches) | 2.0 |
| Beam Angle | 360° |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -22°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FG16D4027EFCQ |
| Manufacturer Order # | FG16D4027EFCQ |
| Premier Part # | LG1627K4WFILE12CQ-T |
Write your content here...