TCP FG16D4024E26SFR92 Dimmable LED G16 4W Frosted 92 CRI E26 Bulb 2400K
- Buy 25 for $3.44 each and save 12%
- Premier# LG1624K4W/F-T - 40W Equivalent LED
- TCP FG16D4024E26SFR92 Dimmable LED G16 4W Frosted Filament E26 2400K
TCP FG16D4024E26SFR92 Dimmable LED G16 4W Frosted 92 CRI E26 Bulb 2400K
TCP's AmberGlow Filament LED light bulbs provide the warm soft white light that the incandescent emits. High 90+ CRI output for outstanding color consistently. Available in clear, frosted, E12 or E26 configurations.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 350 |
| Lumens Per Watt | 88 |
| Volts | 120V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2400K |
| Kelvin | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G16 |
| Lamp Type | G16 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.3 |
| Diameter (Inches) | 2.0 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FG16D4024E26SFR92 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LG1624K4W/F-T |
Write your content here...