TCP FED37N50040E39CL 70W 4000K High Lumen LED Filament Lamp 500W Equivalent
- Buy 6 for $71.95 each and save 10%
- Buy 30 for $66.95 each and save 16%
- Premier# LOC40K70WE39FIL-T
- TCP FED37N50040E39CL
TCP FED37N50040E39CL High Lumen Filament Lamp 70W 4000K 500W HID Equivalent ED37
TCP's high lumen filament lamps are more powerful than ever! Now with a 70W 14,000 lumen version in 4000K or 5000K. At an amazing 200 lumens per watt, this replaces up to 500W HID sources. Designed to replace high lumen ED37 HID lamps. EX39 mogul base and operates on 120-277V line voltage after bypassing the ballast. Non-dimmable. 5 year manufacturer warranty and 50,000 hour rated life.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 70W |
| HID Equivalent | 500W |
| Lumens | 14,000 |
| Lumens Per Watt | 200 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | ED37 |
| Length (M.O.L.) Inches | 11.5 |
| Diameter (Inches) | 4.6 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 149°F |
| Minimum Starting Temp | -40°F |
| Case Quantity | 4 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | FED37N50040E39CL |
| Manufacturer Order # | FED37N50040E39CL |
| Premier Part # | LOC40K70WE39FIL-T |
Write your content here...