TCP FBR30D65GL1 Warm Dim LED BR30 Reflector 8W Good Life Filament Bulb Case/12
- Buy 2 for $135.95 each and save 4%
- Buy 4 for $130.95 each and save 7%
- Premier# LR30WARMDIM/8W-T
- TCP FBR30D65GL1 Warm Dim LED BR30 3200K-1800K
TCP FBR30D65GL1 Warm Dim LED BR30 Reflector 8W Good Life Filament Bulb Case/12
TCP's The Good Life series of LED lamps combines the TCP Allusion Warm Dimming with the old incandescent filament style lamp to create a relaxed atmosphere. Available in various lamp types from a basic a-lamp and candle to a globe or reflector. Warm dimming allows for the color temperature (kelvin) to drop from 3200K down to 1800K as it dims. All while enjoying the 85+% energy savings from an LED.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lumens | 650 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3200K-1800K |
| Kelvin | 3200K-1800K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR30 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.6 |
| Diameter (Inches) | 3.75 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | May Reduce Life |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FBR30D65GL1 |
| Manufacturer Order # | FBR30D65GL1 |
| Premier Part # | LR30WARMDIM/8W-T |
Write your content here...