TCP FA19D6040E26SFR95 Dimmable LED A19 8W Frosted 95 CRI E26 Bulb 4000K
- Buy 24 for $3.54 each and save 9%
- Premier# LA1940K8W/F-T - 60W Equivalent LED
- TCP FA19D6040E26SFR95 Dimmable LED A19 8W Frosted Filament E26 4000K
TCP FA19D6040E26SFR92 Dimmable LED A19 8W Frosted Filament E26 4000K
TCP's 95 CRI LED Filament light bulbs deliver the exquisite color rendering that is highly sought after in decorative applications. These bulbs are available in all the options you would need. Clear or frosted lens, E12 or E26 base as well as various bulb types from A19's to globes and B11/F11 decorative lamps..
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 800 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.2 |
| Diameter (Inches) | 3.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FA19D6040E26SFR95 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LA1940K8W/F-T |
Write your content here...