TCP FA19D6027E26SFR95 Dimmable LED A19 8W Frosted 95 CRI E26 Bulb 2700K
- Buy 24 for $3.54 each and save 9%
- Premier# LA1927K8W/F-T - 60W Equivalent LED
- TCP FA19D6027E26SFR95 Dimmable LED A19 8W Frosted Filament E26 2700K
TCP FA19D6027E26SFR95 Dimmable LED A19 8W Frosted Filament E26 2700K
TCP's high CRI Filament LED bulbs have the classic look and are highly efficient! 90+ CRI output for outstanding color consistency. Available in clear, frosted, E12 or E26 configurations as well as various bulb types from A19's to globes and B11/F11 decorative lamps.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 800 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.2 |
| Diameter (Inches) | 3.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FA19D6027E26SFR95 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LA1927K8W/F-T |
Write your content here...