TCP FA19D6024E26SFR92 Dimmable LED A19 8W Frosted 92 CRI E26 Bulb 2400K
- Buy 24 for $3.54 each and save 9%
- Premier# LA1924K8W/F-T - 60W Equivalent LED
- TCP FA19D6024E26SFR92 Dimmable LED A19 8W Frosted Filament E26 2400K
TCP FA19D6024E26SFR92 Dimmable LED A19 8W Frosted Filament E26 2400K
TCP's AmberGlow Filament LED light bulbs provide the warm soft white light that the incandescent emits. High 90+ CRI output for outstanding color consistently. Available in clear, frosted, E12 or E26 configurations as well as various bulb types from A19's to globes and B11/F11 decorative lamps..
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 800 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2400K |
| Kelvin | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.2 |
| Diameter (Inches) | 3.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FA19D6024E26SFR92 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LA1924K8W/F-T |
Write your content here...