TCP FA19D4024E26SFR92 Dimmable LED A19 4.5W Frosted 92 CRI E26 Bulb 2400K Case/12
- Premier# LA1924K4.5W/F-T - 40W Equivalent LED
- TCP FA19D4024E26SFR92 Dimmable LED A19 4.5W Frosted Filament E26 2400K
TCP FA19D4024E26SFR92 Dimmable LED A19 4.5W Frosted Filament E26 2400K Case/12
TCP's AmberGlow Filament LED light bulbs provide the warm soft white light that the incandescent emits. High 90+ CRI output for outstanding color consistently. Available in clear, frosted, E12 or E26 configurations as well as various bulb types from A19's to globes and B11/F11 decorative lamps..
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 4.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2400K |
| Kelvin | 2400K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.2 |
| Diameter (Inches) | 3.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FA19D4024E26SFR92 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LA1924K4.5W/F-T |
Write your content here...