TCP FA15D2527E26SFR95 Dimmable LED A15 3.5W Frosted 95 CRI E26 Bulb 2700K
- Buy 4 for $63.95 each and save 7%
- Premier# LA1527K3.5W/F-T - 25W Equivalent LED
- TCP FA15D2527E26SFR95 Dimmable LED A15 3.5W Frosted Filament E26 2700K
TCP FA15D2527E26SFR95 Dimmable LED A15 3.5W Frosted Filament E26 2700K
TCP's 95 CRI LED Filament light bulbs deliver the exquisite color rendering that is highly sought after in decorative applications. These bulbs are available in all the options you would need. This includes A19 shape or the tiny A15 shape like this bulb. This version has a frosted lens (clear lens also available) with an E26 base and 2700K soft white color temp. 3.5W 250 lumens to meet 25W equivalent standards.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 3.5W |
| Incandescent Equivalent | 25W |
| Lumens | 250 |
| Lumens Per Watt | 71 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A15 |
| Lamp Type | A15 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.4 |
| Diameter (Inches) | 3.4 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | FA15D2527E26SFR95 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LA1527K3.5W/F-T |
Write your content here...