TCP Dimmable LED G16 5W Frosted Candelabra E12 E26 Base LED5E12G1627K
- Premier# LG1627K5WD-T - 40W Equivalent LED
- TCP Dimmable 5W LED G16 Globe Frosted/Clear
TCP Dimmable LED G16 5W Frosted Candelabra E12 E26 Base LED5E12G1627K
Enjoy the look of the classic incandescent decorative globe lamp with energy-saving, long-lasting dimmable LED! TCP LED G16 Globe Lamps are available in 4W (25W incandescent replacement) and 5W (40W replacement). Can be ordered with an E26 medium screw in base or E12 candelabra base. Also available frosted or clear. Damp rated and suitable for outdoor fixtures.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 300 |
| Lumens Per Watt | 60 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E12/E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.5 |
| Diameter (Inches) | 2.0 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N.A |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED5E12G1627K |
| Manufacturer Order # | LED5E12G1627K |
| Premier Part # | LG1627K5WD-T |
Write your content here...