TCP LED12BR40D27K 14W LED BR40 2700K Dimmable 85W Equivalent Case/12
- Buy 3 for $114.95 each and save 4%
- Premier# ES-LR4027K14W-T
- TCP LED12BR40D27K - Dimmable LED BR40 14W 2700K
TCP LED12BR40D27K - 14W LED BR40 - 85W Equivalent Case/12
TCP's Elite series LED BR30 lamps combine the long life and energy savings of LED technology with the look and feel of a traditional lamp. 12W LED is 85W incandescent equivalent and 17W is 120W incandescent equivalent. Suitable for numerous lighting applications, from display lights and recessed downlights to track lighting. 80% more efficient than incandescent counterparts. Smooth, uniform dimming. Also available in non-dimming. Excellent color consistency and high color rendering (CRI). Available in 2400K, 2700K, 3000K, 4100K and 5000K color temperatures.
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Incandescent Equivalent | 85W |
| Lumens | 1060 |
| Lumens Per Watt | 75.7 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR40 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.0 |
| Diameter (Inches) | 5.0 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED12BR40D27K |
| Manufacturer Order # | LED12BR40D27K |
| Premier Part # | ES-LR4027K14W-T |
Write your content here...