Sylvania 79740 LED/RT8/5000/830 8" LED Downlight 54W 3000K 0-10V Dimming
- Sylvania LED/RT8/5000/830
- 8" LED Recessed Can 54W 3000K 0-10V
Sylvania 72625 LED/RT8/3000/930 8" LED Downlight 40W 90CRI 3000K 0-10V Dimming
Sylvania's Ultra LED RT8 Recessed LED Downlights are loaded with features to fit any application. Designed to replace fixtures with two 42W CFL pin base lamps. These 8" LED cans deliver up to 5000 lumens on 54W with 0-10V dimming. 5 year warranty and rated for 50,000 hours. Suitable for wet locations.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Sylvania |
|---|---|
| Watts | 54W |
| Base Type | N/A |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| CFL Equivalent | 2x42W CFL |
| Lumens | 5000 |
| Lumens Per Watt | 92 |
| Recessed Housing | 8" |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3000K |
| Beam Angle | N/A |
| CRI | 82 |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | 0.9 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Diameter (Inches) | 4.88 |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.45 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 4 |
| Manufacturer Order # | 79740 |
| Manufacturer Part # | LED/RT8/5000/830 |
Write your content here...