***Discontinued*** Osram Sylvania 73190 LED16A21DIMO835URP4 LED A21 16W 3500K
- ***Discontinued*** Premier# LA2135K16W-O
- Sylvania 73190 LED16A21DIMO835URP4
Osram Sylvania 73190 LED16A21DIMO835URP4 LED A21 16W 3500K
Sylvania's 16W 1600 lumen LED A21 lamps replace up to 150W incandescents efficiently at 100 lumens per watt. Sold in cases of 4 for $35.80 ($8.95 per bulb). 120V, 3500K color temp and E26 screw in base. Rated for 15,000 hours.
| Manufacturer | Sylvania |
|---|---|
| Watts | 16W |
| Incandescent Equivalent | 150W |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3500K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.2 |
| Diameter (Inches) | 2.75 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Will Affect Lamp Life |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 4 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED16A21DIMO835URP4 |
| Manufacturer Order # | 73190 |
| Premier Part # | LA2135K16W-O |
Write your content here...