Osram Sylvania 40735 LED16A19/DIM/O/835/U/RP LED A19 16W 3500K Case/6
- Premier# LA1935K16W-O
- Osram Sylvania 40735 LED16A19/DIM/O/835/U/RP - Case/6
Osram Sylvania 40735 LED16A19/DIM/O/835/U/RP LED A19 16W 3500K Case/6
Rare 3500K LED A19 lamp from Sylvania! Dimmable 16W 1600 lumens. Suitable replacement for Sylvania ULTRA LED #73190 LED16A21DIMO835URP4.
| Manufacturer | Sylvania |
|---|---|
| Watts | 16W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3500K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.6 |
| Diameter (Inches) | 2.6 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Will Affect Lamp Life |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 4 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED16A19/DIM/O/835/U/RP |
| Manufacturer Order # | 40735 |
| Premier Part # | LA1935K16W-O |
Write your content here...