Soraa Brilliant HL 08750 SM16GA-07-10D-830-H1 LED MR16 7.5W 10° 3000K 90 CRI
- Premier# PLATE500VNSP30K7WH-S - Soraa 08750
Soraa Brilliant HL 08750 SM16GA-07-10D-830-H1 LED MR16 7.5W 10° 3000K 90 CRI
Soraa's Brilliant HL series of LED MR16 are the highest output LED MR16's on the market. They also feature 90+ CRI and demonstrate low levels of flicker in both dimmed and undimmed states. Available in 2700K, 3000K and 4000K color temperatures and beam angles of 10 Degree, 25 Degree, 36 Degree and 60 Degree. Suitable for damp locations. This lamp is suitable for use in fully enclosed fixtures, subject to the maximum heatsink temperature limits stated in the cut sheet below. Works with trailing edge and leading edge phase cut dimmers. 3-year warranty and rated for 35,000 hours. 10 Degree is Snap compatible, meaning you can purchase an accompanying lens to change the beam angle to 17 Deg, 25 Deg, 36 Deg or 60 Deg.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Soraa |
|---|---|
| Watts | 7.5W |
| Halogen Equivalent | 65W |
| Lumens | 600 |
| Lumens Per Watt | 80 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | 50 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 10° |
| CBCP | 8400 |
| Bulb Shape | MR16 |
| Base Type | GU10 |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.10 |
| Diameter (Inches) | 1.96 |
| Rated Hours | 35,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 100° C |
| Minimum Starting Temp | -40° C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | SM16GA-07-10D-830-H1 |
| Manufacturer Order # | 08750 |
| Premier Part # | PLATE500VNSP30K7WH-S |
Write your content here...