Soraa 08756 SM16GA-07-60D-830-H1 LED MR16 7W 60° Beam 3000K 90 CRI
- Premier# PLATE500VWFL30K7WH-S - Soraa 08756
Soraa 08756 SM16GA-07-60D-830-H1 LED MR16 7W 60° Beam 3000K 90 CRI
Soraa Brilliant LED MR16 deliver premium color rendering and efficiency. GU10 base for use in track lighting, recessed downlights and more. Unmatched color rendering with high CRI/R9 values to go along with high output for replacing 65W-75W halogens. Available in 2700K, 3000K and 4000K color temperatures and beam angles of 10 Degree, 25 Degree, 36 Degree and 60 Degree. Suitable for damp locations. Not suitable for enclosed fixtures, lensed, baffled or deeply recessed fixtures. Works with trailing edge and leading edge phase cut dimmers. 3-year warranty and rated for 35,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Soraa |
|---|---|
| Watts | 7.5W |
| Halogen Equivalent | 65W |
| Lumens | 630 |
| Lumens Per Watt | 84 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | 50 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 60° |
| CBCP | 650 |
| Bulb Shape | MR16 |
| Base Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.10 |
| Diameter (Inches) | 1.96 |
| Rated Hours | 35,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 100° C |
| Minimum Starting Temp | -40° C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | SM16GA-07-60D-830-H1 |
| Manufacturer Order # | 08756 |
| Premier Part # | PLATE500VWFL30K7WH-S |
Write your content here...