Soraa 00993 SP38-18-09D-930-03 VIVID LED PAR38 18.5W 3000K 9° 100W Equiv Case/12
- Buy 2 for $590.40 each and save 14%
- Premier# LP3830KSP18.5W/CRI-S
- Soraa 00993 SP38-18-09D-930-03 Case/12
Soraa 00993 SP38-18-09D-930-03 VIVID LED PAR38 18.5W 3000K 9° 100W Equiv Case/12
With Soraa you can count on getting high quality lights with unmatched color rendering. Their VIVID line of LED PAR38 lamps are 18.5W 930-1000 lumens and replace up to 100W standard PAR38 sources. Beautiful and accurate color and white rendering across the entire visible light spectrum, mimicking the natural sunlight . 95 CRI and 95 R9 value . Point Source Optics deliver exceptional beam quality with crisp shadows and perfect uniformity in 9° Spot, 25° Narrow Flood, 36° Flood and 60° Wide Flood. Color temp options of 2700K or 3000K.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Soraa |
|---|---|
| Watts | 18.5W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Halogen Equivalent | 100W |
| Lumens | 1000 |
| Lumens Per Watt | 54 |
| Volts | 120V |
| CRI | 95 |
| R9 | 95 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.92 |
| Diameter (Inches) | 4.80 |
| Beam Angle | 9° |
| CBCP | 18,500 |
| Power Factor | 0.95 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 90°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | SP38-18-09D-930-03 |
| Manufacturer Order # | 00993 |
| Premier Part # | LP3830KSP18.5W/CRI-S |
Write your content here...