Solais LR20/40/30K/1000/WH LED PAR20 12W 3000K 40° Flood
- Buy 24 for $47.50 each and save 8%
- Premier# LP2030KFL12W-S
- Solais LR20/40/30K/1000/WH LED PAR20 12W 3000K 40° Flood
Solais LR20/40/30K/1000/WH LED PAR20 12W 3000K 40° Flood
Solais LR20 lamps are high-end LED PAR20 lamps that will replace halogen lamps with stunning color rendering and light output. At 12W these are designed to replace 60W or 90W halogens; a rare high output LED PAR20. Lightest LED lamps on the market! Available in 2700K or 3000K, with beam angles of 15° Spot, 25° Narrow Flood and 40° Flood. 120V only with E26 standard base. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Not for use in fully-enclosed fixtures. 85 CRI standard; 90+ CRI option available. Fully dimmable - see Solais.com/dimming for compatible dimmer list.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Solais |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Halogen Equivalent | 90W |
| Lumens | 1000 |
| Lumens Per Watt | 83 |
| Volts | 120V |
| CRI | 85 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.5 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | 2000 |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Dry Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LR20/40/30K/1000/WH |
| Premier Part # | LP2030KFL12W-S |
Write your content here...