Satco Starfish S11250 5A19/LED/TW/CL/SF Smart WiFi LED A19 5W Clear Tunable White Case/12
- Buy 2 for $125.95 each and save 8%
- Buy 4 for $114.95 each and save 16%
- Buy 14 for $102.95 each and save 25%
- Satco S11250 5A19/LED/TW/CL/SF
Satco Starfish S11250 5A19/LED/TW/CL/SF Smart WiFi LED A19 5W Clear Tunable White Case/12
Upgrade your traditional lights or your old LED lamps with the Satco Starfish LED line of lights! Controllable with the Starfish App, you can change the color of these lamps between 2700K soft white to 5000K daylight and anywhere in between. Only dimmable through the Starfish App. Available in all the lamp shapes, sizes and styles you could ask for! This version is a 5W clear LED A19 lamp that shows the filament and delivers 450 lumens. Replaces 40W sources. 120V only. Damp rated. E26 standard base. Sold by the case of 12.
Brochures & Cut Sheets
Satco Starfish Clear LED A19 Spec Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 85 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K-5000K |
| Kelvin | 2700K-5000K |
| Dimmable | With Starfish App |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.33 |
| Diameter (Inches) | 2.36 |
| Beam Angle | 280° |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 5A19/LED/TW/CL/SF |
| Manufacturer Order # | S11250 |
| Premier Part # | LA19CCT5W/FIL-SAT |
Write your content here...