Satco S9565 4.5G40/CL/LED/E26/27K/120V LED G40 4.5W E26 2700K 120V
- Premier# LG4027K4.5W-SAT
- Satco S9565 4.5G40/CL/LED/E26/27K/120V
Satco S9565 4.5G40/CL/LED/E26/27K/120V LED G40 4.5W E26 2700K 120V
Satco LED G40 lamps provide smooth dimming with a traditional incandescent look and feel. Omni-directional light source that replaces up to 40W incandescent. UL listed for totally enclosed fixtures.
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 4.5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | G40 |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.5 |
| Diameter (Inches) | 4.88 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 4.5G40/CL/LED/E26/27K/120V |
| Manufacturer Order # | S9565 |
| Premier Part # | LG4027K4.5W-SAT |
Write your content here...