Satco S9489 36W/LED/HID/AMBER/100-277V E26 1461K Amber 36W LED HID
- Buy 6 for $68.95 each and save 5%
- Buy 12 for $66.95 each and save 8%
- Premier# LOC14K36WE26-SAT
- Satco S9489 36W/LED/HID/AMBER/100-277V E26 1461K Amber 36W LED HID
Satco S9489 36W/LED/HID/AMBER/100-277V E26 1461K Amber 36W LED HID
Satco LED HID lamps come with all the features you need and every wattage and color temp you can think of. Ballast bypass for additional energy and long-term labor savings. 120-277V with E26 standard base. The Satco S9489 is a special version of their LED HID Cob replacements in that it comes in 1461K Amber color temperature to match that of it's HID predecessor. Amber LED HID available in 36W version only with 4140 lumen output (150W HID replacement). Omni-directional 360° visible light area. 5 year manufacturer warranty and 50,000 hour rated life. -20C to 65C operating temperature.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 36W |
| HID Equivalent | 150W |
| Lumens | 4140 |
| Lumens Per Watt | 115 |
| Volts | 100-277V |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | 1461K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.25 |
| Diameter (Inches) | 3.69 |
| Beam Angle | 300° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 149°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 36W/LED/HID/AMBER/100-277V E26 |
| Manufacturer Order # | S9489 |
| Premier Part # | LOC14K36WE26-SAT |
Write your content here...