Satco S39670 18W/LED/HID/2700K/100-277V E26 2700K 18W LED Corncob
- Buy 6 for $32.50 each and save 7%
- Buy 12 for $30.50 each and save 13%
- Premier# LOC27K18WE26-SAT
- Satco S39670 18W/LED/HID/2700K/100-277V E26 2700K 18W LED Corncob
Satco S39670 18W/LED/HID/2700K/100-277V E26 2700K 18W LED Corncob
Satco LED HID lamps come with all the features you need and every wattage and color temp you can think of. Ballast bypass for additional energy and long-term labor savings. 100-277V with E26 standard base for the low wattage options. 18W version replaces up to 70W HID. Satco offers all color temps including the rare 2700K warm white for a similar color to existing HID. Omni-directional 360° visible light area. 5 year manufacturer warranty and 50,000 hour rated life. -25C to 45C operating temperature.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 18W |
| HID Equivalent | 70W |
| Lumens | 2340 |
| Lumens Per Watt | 130 |
| Volts | 100-277V |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.69 |
| Diameter (Inches) | 2.38 |
| Beam Angle | 300° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -13°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 18W/LED/HID/2700K/100-277V E26 |
| Manufacturer Order # | S39670 |
| Premier Part # | LOC27K18WE26-SAT |
Write your content here...