Satco S32250 21PAR38/5CCT/HL/120V/D 21W 27K/3K/35K/4K/5K 40° Flood 90+CRI
- Buy 20 for $19.90 each and save 13%
- Premier# LP385CCT21W-SAT
- Satco S32250 21PAR38/5CCT/HL/120V/D 21W 2700K-5000K 40° Flood
Satco S32250 21PAR38/5CCT/HL/120V/D 21W 2700K-5000K 40° Flood 120V Dim
Satco's latest PAR38 offering is a high output, color-selectable lamp that allows for easy customization. Boasts a highly efficient 145 lumens per watt, delivering 3000 lumens on 21W. Replaces up to 250W traditional sources. Choose between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K kelvin temperatures on the lamp itself! 40° Flood beam spread. 120V only as these are dimmable on line voltage. Rated for 25,000 hours with a 5 year warranty. Wet rated and rated for enclosed fixtures.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 21W |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Halogen Equivalent | 250W |
| Lumens | 3000 |
| Lumens Per Watt | 143 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.12 |
| Diameter (Inches) | 4.76 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | 0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 104°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | 21PAR38/5CCT/HL/120V/D |
| Manufacturer Order # | S32250 |
| Premier Part # | LP385CCT21W-SAT |
Write your content here...