Satco S16438 30T8/LED/HO-SIGN/72-3CCT/BP/SE 30W 72" 360° HO Sign LED T8 4000K/5000K/6500K Case/10
- Buy 2 for $477.90 each and save 2%
- Premier# LT8CCT30WSIGN-K
Satco S16438 30T8/LED/HO-SIGN/72-3CCT/BP/SE - 30W 72" LED Sign Lamp 4K/5K/65K R17d Case/10
Satco has all the LED sign tubes you could need - from 18" up to 10' long! This version is a 72" LED Sign lamp with the same R17d base. Frosted lens. Delivers up to 4350 lumens on 30W. Double-sided, 360 degree illumination. True length is ~69.8", 72" is nominally listed length. Bypass the ballast and wire direct via either single or double-end wiring. Sold by the case of 10 for shipping purposes.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 30W |
| Fluorescent Equivalent | F72T12/HO |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 4150-4350 |
| Lumens Per Watt | 138-145 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 4000K/5000K/6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | R17d |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Nominal Size | 72" |
| Length (M.O.L.) Inches | 69.81 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 360° |
| Light Emitting Area | 360° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL Sam |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 30T8/LED/HO-SIGN/72-3CCT/BP/SE |
| Manufacturer Order # | S16438 |
| Premier Part # | LT8CCT30WSIGN-K |
Write your content here...