Satco S12251 33PAR38/LED/830/HL/120V/FL/D 33W 3000K 40° Flood
- Premier# LP3830KFL33W-SAT
- Satco S12251 33PAR38/LED/830/HL/120V/FL/D 33W 3000K 40° Flood
Satco S12251 33PAR38/LED/830/HL/120V/FL/D 33W 3000K 40° Flood
Satco has developed a high output dimmable LED PAR38 with the power to replace up to 250W halogens. At 33W these deliver 3000 lumens, allowing these to replace 250W+ halogens or incandescents. Available in 2700K, 3000K, 4000K and 5000K in 40° Flood. 120V only as these are dimmable on line voltage. Rated for 25,000 hours in 3 years. Wet rated and rated for enclosed fixtures.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 33W |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Halogen Equivalent | 250W |
| Lumens | 3000 |
| Lumens Per Watt | 91 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.19 |
| Diameter (Inches) | 4.75 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | 4515 |
| Power Factor | 0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | 33PAR38/LED/830/HL/120V/FL/D |
| Manufacturer Order # | S12251 |
| Premier Part # | LP3830KFL33W-SAT |
Write your content here...