Satco S11811 23WLED/CDL/6/ADJ-CCT-80D 23W 6" LED Downlight
  • Premier# NLED0966 - Satco S11811
  • 6" Color/Lumen Adjustable LED Downlight 2700K-5000K 80 Degree Beam
Satco makes it easy to retrofit to LED with their LED Commercial Downlights that are lumen adjustable as well as color adjustable. This means you can choose from 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temps and 1600/2000/2450 Lumens from the downlight itself. Available in 4", 6", 8" or even 10". Available in 40 Degree and 80 Degree beam spreads. 120-277 and dimmable on 0-10V (0-10V dimmer not included).
Brochures & Cut Sheets
Satco 6 Satco 6" Color Preference 0-10V Dimming LED Downlight Info Sheet
More Information
Manufacturer Satco
Watts 11W/16W/23W
Base Type Direct
Incandescent Equivalent 60W-150W
CFL Equivalent N/A
Lumens 900/1200/1750
Lumens Per Watt 77
Recessed Housing 6"
Volts 120-277V
Color Temperature 2700K-3000K-3500K-4000K-5000K
Beam Angle 80°
CBCP N/A
CRI 80
R9 N/A
Dimmable 0-10V
Power Factor >0.9
DLC Listed N/A
Energy Star Rated Yes
Wet/Damp Rated Damp Rated
Diameter (Inches) 6.77
Length (M.O.L.) Inches 3.84
Rated Hours 50,000
Warranty 5 Year
Case Quantity 1
Manufacturer Order # S11811
Manufacturer Part # 23WLED/CDL/6/ADJ-CCT-80D
Premier Part # NLED0966
Write your content here...
Back to Top