Satco Nuvo 63-555 34" Starfish CounterQUICK RGBW Undercabinet Light 20W
- Buy 2 for $93.95 each and save 10%
- Buy 16 for $86.95 each and save 17%
- Premier# LUCB34INRGBW20W-SAT - Satco Nuvo 63-555 - 34" Starfish Undercab Light
Satco Nuvo 63-555 34" Starfish CounterQUICK RGBW Undercabinet Light 20W
Satco's CounterQUICK line of Undercabinet LED lights was designed with ease of install in mind. Now available with Satco's STARFISH smart wi-fi technology which is an app that allows you to dim the lights as well as change the colors! This includes RGB for any color or tunable white for any white color between 2700K and 5000K. With the Starfish app you can also create scenes for easy deployment of controls. This is the 34" version that uses 20W which is currently the longest Starfish Undercabinet light that they have. Dry rated. 120V. Direct wire install. Added accessories including plastic or metal j-boxes as well as fixture-to-fixture connectors.
Brochures & Cut Sheets
Satco Starfish 34" Undercabinet Light Spec Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 20W |
| Lumens | 1420 |
| Lumens Per Watt | 71 |
| Volts | 120V |
| Kelvin | RGB/2700K-5000K |
| Color Temperature | 2700K-5000K |
| Dimmable | With Starfish App |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Beam Angle | 110 |
| Diffuser | N/A |
| Finish | White |
| Frequency | N/A |
| Nominal Size | 34" |
| Length (M.O.L.) Inches | 34 |
| Width (Inches) | 3.54 |
| Height (Inches) | 1 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Dry Rated |
| Minimum Temperature | -20°C |
| Maximum Temp | 45°C |
| Rated Hours | 25,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | T24/JA8 |
| Manufacturer Order # | 63-555 |
| Manufacturer Part # | 63-555 |
| Premier Part # | LUCB34INRGBW20W-SAT |
Write your content here...