RAB Lighting SMSBULLET2X12NA 2 12W LED Floodlight Fixture w/ 180° Sensor
- Premier# NFX0630
RAB Lighting SMSBULLET2X12NA 2 12W LED Floodlight Fixture
Set of two adjustable 12W LED floodlights. Equivalent to 2x75W Br30/halogen wide floods. Sensor with 180° detection pattern up to 30 feet. Photo control keeps lights off during day. Microprismatic diffusion lens optimizes light output without glare. 10-year warranty on full fixture & sensor assembly and rated for 100,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Volts | 120V |
| HID Equivalent | 150W |
| Watts | 24W |
| Lumens | 2528 |
| Lumens Per Watt | 96 |
| CRI | 84 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | No |
| Distribution | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 14.5 |
| Height (Inches) | 6 |
| Width (Inches) | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet |
| Maximum Temp | N/A |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Order # | SMSBULLET2X12NA |
| Premier Part # | NFX0630 |
Write your content here...