RAB Lighting FFLED18MS 18W LED Floodlight Fixture Mini Motion Sensor
- Premier# NFX1510
RAB Lighting FFLED18MS 18W LED Floodlight Fixture Mini Motion Sensor
RAB FFLED18MS is an ultra-efficient LED Floodlight with a 180° outward motion detection. An attractive and cost effective solution for an LED fixture with a sensor. Suitable for wet location. 18W 5000K with bronze housing. Rated for 100,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Volts | 120V |
| HID Equivalent | 70W |
| Watts | 18W |
| Lumens | 1681 |
| Lumens Per Watt | 76 |
| CRI | 69 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | No |
| Distribution | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | FFLED18MS |
| Premier Part # | NFX1510 |
Write your content here...